#üretençocuklar

mutfak atölyesi

Köy Ekmek Yapımı

Un,su,tuz,maya her gün evimize giren ekmeğin nasıl undan hamura dönüştüğünü, bu hamurun fermantasyon yöntemiyle nasıl kabardığını ve köy fırınının içinde ateşin nasıl yandığını ve fırının kubbesini uzun süre hangi bilimsel kurallar çerçevesinde sıcak kalıp ekmeği yakmadan pişirdiğini öğrenecekler.

Turşu Yapımı

Taze sebzeler ve tuz işte bu iki ana maddenin birleşimi sonucu, içten içe olgunlaşan sebzelerimizin turşuya dönüşme hikayesi birlikte deneyimleyeceğiz.

Yoğurt Yapımı

Süt ve maya, bir müddet sonra nasılda katılaşıp yoğurda dönüşüyor. Hep beraber göreceğiz.

Tarhana Yapımı

Manda Sütü, Köy Yoğurdu, domates, un ve biberden oluşan tarhanamızı güneşe serip kurumasını sabırla bekliyoruz. Çorbanın sadece marketlerden alınan plastik ambalajlarda satılmadığını öğrenecekler.

Erişte Yapımı

Un, Köy yumurtası, Köy Sütü, Tuzdan harikalar yaratan erişte hamurumuzu açıp, ince ince kesiyoruz. Çocuklarımızın deyimiyle kendi makarnamızı kendimiz yapıyoruz. Çocuklarımız kendi yaptıkları besinlerle besleniyorlar.

Zeytin Kırımı

Bakımını ve hasadını yaptığımız zeytinleri çocuk köyü meydanında topluyor, zeytinleri çekirdeklerinden ayırıp tatlanması için hazırlıyoruz. Hazırlanan zeytinler sabah kahvaltısında emekçilerini besliyor.