#üretençocuklar

doğa atölyesi

Bahçe Çalışmaları

Bahçe çalışmalarımız çocukların doğayla bağ kurmalarını sağlamak adına önemli etki alanlarından biridir. Toprakta yaşayan farklı canlı türlerini birebir görme, hatta iletişim kurma imkanına sahip olurlar. Eğitim sürecine başladıklarında toprağa atacakları ilk tohumlar, diplomalarını aldıklarında ilk ürünlerini vermiş olacaklar. Tüm ekim, dikim, bakım süreçlerini çocuklarımızla birlikte yaşayacağız. Belki de çocuklarımızın yetiştirdikleri marullarla enfes lezzetli salatalar yapacağız

Bitki Bakımı

Bahçemizdeki bitkilerin ve ağaçların bakımlarını yine çocuklarımızla yapıyoruz. Her grubun kendine ait hobi bahçelerinde çocuklarımız her gün belli saatlerde bahçeye ve bahçe bakımına zaman ayırması bunu bir eğlence ortamında severek ve öğrenerek yapmalarına yardımcı oluyoruz.

Ürün Hasadı

Binbir emek ve büyük bir heyecanla bakımını yaptığımız ürünlerimizin hasadını yine çocuklarımızla birlikte yapıyoruz. Hasat ürünlerini çocuk köyü meydanında topluyor, toplanan ürünleri çocuk köyü içinde kurulan köy pazarında satışa çıkartıyoruz. Kazancımızı sokakta yaşayan hayvan dostlarımıza yardım için kullanıyoruz.

Ağaç Budama

Köyümüzde yer alan meyve ağaçlarının, kuruyan ve zarar gören dallarını çocuklarımızla birlikte buduyor, ağaçlarımızı yenilenme sürecine bırakıyoruz. Yeni sürgünlerle heyecanımıza gurur da katıyoruz.

Toprak Bakımı

Köyümüzün can damarı topraklarımızın bakımı da yine çocuklarımızın yardımıyla yapılıyor. Belli zamanlarda toprağın havalandırılması ve gübrelenmesi de çocuklarımızın katkılarıyla yapılmaktadır.